Bezpośrednim powodem akcji protestacyjnej jest kwestia plac. Od wielu miesięcy pracownicy i organizacje związkowe działające w firmie Solaris domagali się od kierownictwa godnych podwyżek wynagrodzeń. Protestujący chcą, aby wynagrodzenia pracownicze wzrosły o 800 złotych brutto. W strajku biorą udział między innymi związkowcy z NSZZ “Solidarność”.

Wcześniejsze próby negocjacji z władzami firmy Solaris nie doprowadziły do porozumienia, dlatego też pracownicy w czasie referendum strajkowego zdecydowali, by rozpocząć strajk generalny. W referendum zagłosowały 1342 osoby, a więc 51,7% uprawnionych do głosowania. Za przeprowadzeniem strajku generalnego opowiedziały się 1244 osoby, czyli 92,7% wszystkich głosujących. Protestujący pracownicy są zdeterminowani, by doprowadzić do osiągnięcia celu, jakim są podwyżki wynagrodzeń we wspomnianej kwocie, szczególnie ze względu na rosnącą inflację, która w szczególny sposób obciąża najmniej zarabiających pracowników.

Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego w pełni popiera postulaty zgłaszane przez związkowców w spółce Solaris Bus & Coach.

Wobec zasadności argumentacji zgłaszanej przez reprezentacje pracownicze i wobec bezskuteczności wielomiesięcznych negocjacji dotyczących słusznie oczekiwanych przez załogę podwyżek plac legalne rozpoczęcie czynnego protestu w firmie uznajemy za w pełni uzasadnione.

Strajkujących pracowników wsparła Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.