Rząd pozoruje dialog w sprawie transformacji energetycznej. 9 czerwca manifestacja w Warszawie!

Od wielu miesięcy mamy do czynienia z kompletnym braku dialogu w branży paliwowo-energetycznej. Jedynym przejawem jakiegokolwiek dialogu społecznego jest umowa społeczna, która była negocjowana dla górnictwa węgla kamiennego, ale to zostało wymuszone przez górników, którzy podjęli czynną akcję protestacyjną pod ziemią. Przez góników, którzy obawiali się o swoje miejsca pracy. Tylko pod naciskiem strajkujących rząd się ugiął i przyjechała na Śląsk delegacja rządowa.

We wszystkich pozostałych branżach jeśli chodzi sektor paliwowo-energetyczny tego dialogu kompletnie nie ma. Próbowaliśmy ten dialog wszcząć, występowaliśmy z propozycjami powołania zespołów tematycznych, które miały wypracować model transformacji energetycznej naszego kraju. Oprócz spotkań zainicjowanych przez Solidarność innych nie było. Dziś wiemy, że rząd planuje transformację sektora energetycznego, wiemy co zamierza, ale nie wiemy jak i kiedy, co stanie się z pracownikami, ich wynagrodzeniami, jak będą wyglądały układy zbiorowe funkcjonujące w energetyce. Nie mamy odpowiedzi na te pytania, dialog jest pozorowany.

Mamy od wielu miesięcy do czynienia z jawnym łamaniem praw pracowniczych i związkowych w spółkach energetycznych. Nagminnie dzieje się to w grupie Tauron Polska Energia i Polska Grupa Energetyczna, głównie w PGE Dystrybucja i PGE Obrót. Tak dalej być nie może.

Sztab protestacyjno-strajkowy Krajowego Sekretatariatu Górnictwa i Energetyki podjął decyzję o czynnej akcji protestacyjnej, o manifestacji, która odbędzie się 9 czerwca o godzinie 12.00 w Warszawie. Będziemy chcieli odwiedzić siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, pana premiera Gowina, który odpowiada za brak dialogu społecznego, Ministerstwo Aktywów Państwowych, które odpowiada za bałągan, który mamy w energetyce, nie zapomnimy również o najważniejszym czynniku, który powinien wszystko spinać – czyli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.