Tradycyjnie, każdego roku, Oddział Regionu W-M NSZZ „Solidarność” w Ostródzie jest gospodarzem miejscowych obchodów rocznicy powstania Związku – tegoroczne zorganizowano w dniach 23-24 sierpnia.

Już po raz dwudziesty w Ostródzie, w dniach 23-24 sierpnia zorganizowane zostały uroczyste obchody podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Odbyły się m.in. zawody wędkarskie, XVIII turniej zakładów pracy, konkursy – niespodzianki dla najmłodszych i bezpłatne porady prawne dla mieszkańców, konkursy dla osób niepełnosprawnych oraz imprezy artystyczne.

Gośćmi i uczestnikami imprez było sześćdziesięciu związkowców i pracowników z zakładów: AGROS NOVA z Łowicza, Zakładów Tłuszczowych Kruszwica, Polmosu Białystok, Zakładów Mięsnych Agryf Szczecin, Oświaty z Olsztyna, Gazowni z Olsztyna oraz z Regionu Warmińsko – Mazurskiego NSZZ „Solidarność”. Ponadto uczestniczyła około studwudziestoosobowa ekipa z ostródzkich zakładów ZNMR, WAGON Sp. z o.o., Grupa ANIMEX w Morlinach, Ostróda Yacht, EKO BUD, Starostwa Powiatowego w Ostródzie oraz z Biura Poselskiego Posła RP Zbigniewa Babalskiego.

Pogoda dopisała, po porannych opadach deszczu, wyszło słońce i świeciło przez cały dzień, dlatego wszyscy dobrze się bawili, choć wyniki nie były najważniejsze, jednak zwycięzcom należy się uznanie i sława.

W poszczególnych konkurencjach zwyciężali:

Piłka nożna – Grupa Animex Morliny, Starostwo Powiatowe i Ostróda Yacht,
Piłka siatkowa kobiet – ZNMR Ostróda, Biuro Poselskie, Grupa Animex Morliny,
Piłka siatkowa mężczyzn – EKO BUD, Ostróda Yacht, ZNMR,
Turniej Zakładów Pracy (drużynowo) – Ostróda Yacht, ZNMR, WAGON Sp. z o.o.,
Zawody wędkarskie – Grupa Animex Morliny, Klub Ostróda Yacht i ZNMR, indywidualnie Marcin Gala z Grupy Animex Morliny.
W zawodach dla osób niepełnosprawnych zwycięzcami zostali: Marek Skaskiewicz przed Stanisławem Sokołowskim i Stanisławem Sztramskim.
24 sierpnia została odprawiona uroczysta Msza Św. w kościele NPNMP w intencji ojczyzny i „Solidarności”. We mszy uczestniczyło 10 pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność”. Podczas Mszy Św. złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą „Solidarności” a po Mszy Św. pod pomnikiem błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Po południu goście wyruszyli w rejs statkiem Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej a na nabrzeżu rozpoczął się programem NSZZ „Solidarność” dla mieszkańców, w tym darmowe porady prawne i atrakcje dla najmłodszych. Obchody uświetnił występ kapeli „Ostródzianie”.

Wstęp na wszelkie imprezy był bezpłatny a uczestnicy gier i zabaw otrzymali nagrody a zwycięzcy turniejów pamiątkowe puchary.

z informacji Przewodniczącego Oddziału Regionu W-M w Ostródzie